Un nou scandal zguduie Poliția Română! Un subcomisar din cadrul IPJ Olt a ajuns în boxa acuzaților după ce procurorii DNA Craiova l-au acuzat că a cerut mii de euro pentru a interveni într-un dosar de evaziune fiscală. Polițistul a fost prins în flagrant și se află în arest preventiv.
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au anunțat că l-au trimis în judecată pe Georgescu Iulian Alexandru, subcomisar în cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din IPJ Olt, pentru trafic de influență.
Potrivit anchetatorilor, omul legii ar fi pretins inițial o sumă neprecizată de bani de la administratorul unei firme cercetat pentru evaziune fiscală. Ulterior, „tariful” ar fi fost stabilit la 4.000-5.000 de euro, pentru ca în final să ajungă la 6.000 de euro.
„Am relații și rezolv problema!”
DNA susține că polițistul ar fi lăsat să se înțeleagă că are influență asupra unui coleg polițist și chiar asupra unui magistrat, promițând că va interveni pentru obținerea unei soluții favorabile în dosarul penal al afaceristului.
Totul s-ar fi desfășurat prin intermediul unei alte persoane, identificată cu inițialele P.D.G., care ar fi avut rolul de intermediar între polițist și omul de afaceri.
Prima tranșă: 3.000 de euro
Anchetatorii spun că, pe 4 iunie 2025, subcomisarul ar fi primit prin intermediar prima jumătate din suma solicitată, respectiv 3.000 de euro.
Povestea nu s-ar fi oprit aici. În lunile martie și aprilie 2026, polițistul ar fi revenit cu solicitări insistente pentru diferența de bani rămasă de achitat.
CITEȘTE ȘI: Copil de 12 ani, filmat noaptea la volan și pus pe TikTok
Flagrantul care a pus capăt afacerii
Momentul decisiv s-a produs pe 29 aprilie 2026, când ar fi fost remisă și a doua tranșă de 3.000 de euro.
Chiar atunci au intervenit procurorii DNA, care au organizat un flagrant și au documentat presupusa faptă de corupție.
Dosarul a fost finalizat, iar subcomisarul a fost trimis în judecată în stare de arest preventiv.
Intermediarul și-a recunoscut faptele
Persoana care ar fi facilitat transferul banilor a ales să colaboreze cu anchetatorii și a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției.
Acesta și-a asumat integral implicarea în cauză și a acceptat o pedeapsă de doi ani de închisoare cu suspendare, un termen de supraveghere de doi ani și șase luni, muncă în folosul comunității timp de 80 de zile și mai multe interdicții privind ocuparea unor funcții publice.
Dosarul ajunge la Tribunalul Dolj
Procurorii anticorupție au trimis dosarul la Tribunalul Dolj, solicitând menținerea măsurii arestului preventiv în cazul subcomisarului.
Cazul provoacă noi controverse în sistemul de aplicare a legii, mai ales că acuzațiile îl vizează chiar pe un ofițer specializat în investigarea infracțiunilor economice. Dacă va fi găsit vinovat, polițistul riscă o condamnare penală și sfârșitul carierei în structurile Ministerului Afacerilor Interne.
Atenție! Trimiterea în judecată reprezintă o etapă a procesului penal și nu echivalează cu stabilirea vinovăției. Polițistul beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o hotărâre judecătorească definitivă.




