Minerii concediați după închiderea minelor primesc 75 de salarii medii, spune liderul sindical din Complexul Energetic Oltenia, Constantin Mitrescu. Doar că asta nu se întâmplă în România, ci în Bulgaria. Suma, acolo, ajunge la 75 de mii de euro pentru fiecare miner concediat.
Mitrescu spune că guvernanții din Bulgaria au fost interesați de oameni și astfel se asigură protecție socială din banii pentru tranziție justă.
La Complexul Energetic Oltenia, Contractul Colectiv de Muncă prevede până la 24 de salarii compensatorii. Dar, premierul Ilie Bolojan a limitat numărul de salarii compensatorii la unul singur, ceea ce a stârnit derută printre salariați și lideri sindicali.
Constantin Mitrescu spune că, la începutul săptămânii viitoare, vor fi primele discuții cu noul Directorat, condus de Cosmin Trufelea. La discuții va fi abordată și problema plăților compensatorii, chiar dacă este puțin probabil să fie concedieri colective în acest an.
Este exclus la sindicatele din Oltenia să accepte concedieri colective cu un singur salariu compensatoriu.



