O locomotivă produsă la Craiova a fost aleasă pentru a marca inaugurarea unei noi linii feroviare industriale în nordul Suediei, în cadrul unui eveniment la care a participat ministrul suedez al infrastructurii, Andreas Carlson.
Vehiculul feroviar aparține operatorului de marfă Green Cargo, însă a fost construit de compania românească Softronic, singurul producător de locomotive și trenuri electrice din România.
Noua conexiune feroviară leagă platformele industriale Stegra și Boden Industrial Park de magistrala Ore Line, una dintre cele mai importante rute pentru transportul de marfă din regiune.
Momentul inaugural a avut în prim-plan locomotiva fabricată la Craiova, aceasta fiind utilizată pentru prima traversare oficială a noii linii. Imaginile publicate de Softronic îl surprind pe ministrul Andreas Carlson chiar în cabina locomotivei utilizate la ceremonie.



