Fostul manager al Complexului Energetic Oltenia, Daniel Burlan, a spus că este falsă informația apărută în spațiul public, cum că va fi păstrat până în 2029 numărul actual de salariați. CE Oltenia mai are circa șase mii de salariați.
Totul a plecat de la o adresă transmisă de companie la Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă, interpretată în sensul menținerii numărului actual de salariați.
Burlan a spus că, în realitate, în adresă se vorbește despre păstrarea numărului de salariați prevăzuți în planul de restructurare, iar asta înseamnă noi reduceri.
CITEȘTE ȘI: Ford recheamă în Europa modele Puma fabricate la Craiova
”Am aflat că în adresă se face referire de fapt la numărul de personal din planul de restructurare, care prevede reduceri în perioada 2026 – 2029”, a spus Burlan.
Acesta spune că reducerile pot fi făcute prin disponibilizări colective, cu plăți compensatorii și venit de completare. Din păcate, actuala conducere a dat speranțe false că toți salariații vor fi menținuți până în 2029.



