Un salariat de la Complexul Energetic Oltenia a ajuns ieri la spital, fiind luat cu ambulanța chiar din cariera minieră Jilț Nord.
Potrivit conducerii CE Oltenia, a fost vorba despre un accident de muncă. Evenimentul s-a produs în timpul coborârii salariatului de pe transportorul T702, după efectuarea unei manevre de introducere a lateralei în buncărul de preluare, acesta a alunecat și s-a accidentat la membrul inferior stâng.
Salariatului i-a fost acordat imediat primul ajutor la fața locului, fiind ulterior transportat cu ambulanța la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu, pentru investigații și acordarea îngrijirilor medicale de specialitate.
Anchetă
Evenimentul a fost comunicat Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj, conform procedurilor legale în vigoare. Conducerea Societății Complexul Energetic Oltenia a dispus constituirea unei comisii de cercetare a evenimentului, în vederea stabilirii cauzelor și împrejurărilor exacte ale producerii accidentului.



